Beata Musierowicz Blog

dlaczego dziecko słyszy a nie słucha

Dziecko słyszy, ale nie reaguje? Zaburzenia przetwarzania słuchowego

Czy Twoje dziecko wydaje się zagubione? Zauważasz, że słyszy, ale nie reaguje? Dzwonki, rozmowy, szum ulicy – dla większości z nas są tłem, które łatwo ignorować. Ale co, jeśli Twoje dziecko słyszy te dźwięki inaczej lub nie potrafi ich zignorować, a może zlewają się w całość? Dowiedz się więcej o zaburzeniach przetwarzania słuchowego, które mogą być odpowiedzialne za ten problem.

Spis treści:

  1. Dlaczego dziecko słyszy, ale nie reaguje?
  2. Czym są zaburzenia przetwarzania słuchowego?
  3. Jakie są objawy zaburzenia przetwarzania słuchowego?
  4. Przyczyny APD
  5. Jak pomóc dziecku?
  6. Podsumowanie

Dlaczego dziecko słyszy, ale nie reaguje?

Kiedy zauważamy, że nasze dziecko słyszy, ale nie reaguje, może pojawić się uczucie strachu lub frustracji. W takiej sytuacji nie wiemy, jak reagować i skąd bierze się takie zachowanie.

Jest wiele przyczyn, dla których dziecko może nie reagować na dźwięk, takie jak:

  • przebodźcowanie: gdy dziecko jest przytłoczone bodźcami z otoczenia, takimi jak głośne dźwięki, ruch czy światła, może nie być w stanie skupić się na tym, co do niego mówimy. Często przyczyną jest także nadmierne korzystanie ze smartfona czy oglądanie telewizji.Nadmiar zabawek w otoczeniu dziecka też jest obecnie powodem przebodźcowania.
  • ADHD: Dzieci z ADHD lub innymi zaburzeniami uwagi mogą mieć trudności z koncentracją. Nawet jeśli słyszą, co mówimy, mogą być zbyt rozproszone;
  • trudności emocjonalne: Problemy takie jak lęk czy stres mogą wpływać na zdolność dziecka do reagowania;
  • zaburzenia przetwarzania słuchowego (APD): Dzieci z APD mogą mieć trudności z rozróżnianiem dźwięków w hałaśliwym otoczeniu.

W tym artykule skoncentrujemy się na zaburzeniach przetwarzania słuchowego, które są jednym z głównych powodów, dla których dziecko słyszy, ale nie reaguje, chociaż często nie są one prawidłowo diagnozowane. Dowiedz się więcej na ich temat.

Czym są zaburzenia przetwarzania słuchowego?

Zaburzenia przetwarzania słuchowego (APD) to sytuacja, gdy dziecko prawidłowo odbiera dźwięki poprzez analizator słuchowy, ale mózg ma problemy z ich interpretacją. To tak jakby radio odbierało sygnał bez zakłóceń, ale miało trudności z przekształceniem tego sygnału w zrozumiałą melodię lub mowę.

Jakie są objawy zaburzenia przetwarzania słuchowego?

Do najczęstszych objawów APD należą:

  • problemy z rozróżnianiem dźwięków (zwłaszcza w hałaśliwym otoczeniu)
  • trudności z zapamiętywaniem informacji podawanych ustnie
  • problemy z lokalizacją źródła dźwięku
  • problemy z uwagą i koncentracją
  • rozproszenie się w hałaśliwym otoczeniu
  • mylenie słów o podobnym brzmieniu
  • nadwrażliwość na dźwięki
  • trudności z rytmiką mowy
  • problemy z wykonywaniem kilku rzeczy na raz
  • problemy z nauką języków obcych

Przyczyny APD

Chociaż dokładne przyczyny zaburzeń przetwarzania słuchowego nie są w pełni poznane, uważa się, że mogą one mieć podłoże neurologiczne lub genetyczne. Niekiedy są także wynikiem komplikacji podczas porodu takich jak niedotlenienie i  wcześniactwo, które mogą wpływać na rozwój systemu słuchowego.

Nie bez znaczenia są również czynniki rozwojowe i środowiskowe. Wpływ na zaburzenia przetwarzania słuchowego mają także różne opóźnienia w rozwoju mowy. Do tego warto wymienić przebodźcowanie nowymi technologiami. Wpływa ono na sposób w przyswajaniu informacji i obniża zdolność do koncentracji uwagi nad zadaniami, a nawet nad zabawą.

Jak pomóc dziecku?

Odpowiednia diagnoza to klucz do pomocy dziecku z APD. Gdy już znamy przyczynę, możemy stworzyć odpowiednie środowisko, które pozwoli mu lepiej funkcjonować.

Odpowiednie środowisko

Dla dziecka z zaburzeniami przetwarzania słuchowego (APD) odpowiednie środowisko może odegrać kluczową rolę w radzeniu sobie z codziennymi wyzwaniami. Oto kilka sposobów, jak o nie zadbać:

  • minimalizacja hałasu w tle
  • Ograniczanie bodźców tak wzrokowych jak i słuchowych
  • nauka w niewielkich grupach
  • podawanie jasnych i konkretnych instrukcji
  • tworzenie w szkole stref ciszy
  • możliwość wyciszenia się
  • minimalizacja rozpraszających bodźców
  • wprowadzanie we wczesnych etapach rozwoju wychowania słuchowego-uwrażliwianie na naturalne dźwięki tak te z otoczenia jak i muzyczne budujące podstawę do stymulowania ośrodka słuchowego.Eliminowanie zabawek grających oraz innych dźwięków stale występujących w tle np. stale puszczona muzyka, ciągle włączony telewizor.

Trening SAS

Metodą, która może odmienić sytuację dziecka, ale także dorosłego, z zaburzeniami przetwarzania słuchowego jest trening SAS (ang. Sound Activated System). To innowacyjna metoda, polegająca na stymulacji i trenowaniu układu słuchowego poprzez słuchanie dźwięków o różnej częstotliwości.Można ją stosować u dzieci już od 3 r.ż. U dorosłych bez ograniczeń wiekowych.

Każdy taki program jest dostosowywany do indywidualnych potrzeb dziecka, uwzględniając jego konkretne trudności i poziom umiejętności. Co więcej, trening SAS może integrować się z ćwiczeniami z innych obszarów, takich jak język, mowa, zdolności motoryczne oraz radzenie sobie ze stresem, gniewem oraz trudnościami w nauce czytania.

Wsparcie specjalistów

Dzieci z APD powinny korzystać ze wsparcia różnych specjalistów, takich jak surdologopedzi i neurologopedzi. Pomagają oni w poprawie zdolności słuchowych i wspierają właściwą komunikację oraz przetwarzanie słuchowe.

W zależności od sytuacji, dzieci, które słyszą, ale nie reagują, mogą skorzystać z pomocy psychologów czy pedagogów. Są oni w stanie wesprzeć dziecko w radzeniu sobie z trudnymi emocjami, takimi jak lęk czy frustracja spowodowane APD.

Podsumowanie

Żyjemy w świecie, gdzie przebodźcowanie to nie tylko problem dorosłych. W dużej mierze wpływa ono na nasze dzieci. Dlaczego Twoje dziecko słyszy, ale nie reaguje? Powodem mogą być zaburzenia przetwarzania słuchowego. Dzięki konsultacji ze specjalistami, takimi jak neurologopedzi, surdologopedzi możemy pomóc dzieciom w zrozumieniu i reagowaniu na dźwięki.

Więcej o metodzie SAS:

https://www.znanylekarz.pl/beata-musierowicz-2/logopeda/lodz

Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *