Beata Musierowicz Blog

jak odstawić smoczek

Jak odstawić smoczek? Kiedy jest na to najlepszy moment?

Smoczek to mały bohater, który przynosi ulgę zarówno Twojemu dziecku, jak i Tobie. Jest nie tylko źródłem bezpieczeństwa, ale także spokoju i dobrego snu. Z czasem jednak trzeba się z nim pożegnać i zostawić ten etap za sobą. Jak odstawić smoczek? Sprawdź, kiedy jest na to najlepszy moment oraz jakie skutki niesie ze sobą jego długotrwałe stosowanie.

Spis treści:

  1. Kiedy odstawić smoczek?
  2. Konsekwencje zbyt długiego używania smoczka
  3. Jak odstawić smoczek?
  4. Stopniowe odstawianie smoczka
  5. Odstawienie smoczka a ząbkowanie
  6. Wyjaśnij dlaczego
  7. Duże dzieci nie używają smoczka
  8. Zastąp smoczek czymś innym
  9. Bądź cierpliwa
  10. Podsumowanie

Kiedy odstawić smoczek?

Ssanie pierwotne jest naturalnym odruchem, które wspomaga nie tylko przyjmowanie mleka matki, ale także uspokaja i zapewnia uczucie bliskości. Z czasem jednak staje się coraz mniej niezbędny i przechodzi w wyższe funkcje ssania dojrzałego. Pojawia się również odgryzanie, żucie czy gryzienie. 

Co się dzieje w kolejnych miesiącach?

  1. Od 4. miesiąca życia zaczyna się nauka dojrzałego przełykania.
  2. Od 6. miesiąca życia dziecko wchodzi w nowy etap dojrzałości motorycznej, uczy się odgryzać, gryźć, a także żuć aż do 1 r.ż.
  3. Po 2 roku życia utrwalają się nowe umiejętności w zakresie jedzenie i mowy. Tym samym znika potrzeba pierwotnego i odruchowego  ssania i używania smoczka.

Wielu logopedów, w tym także ja, zaleca jak najszybsze odstawienie smoczka. Jego długotrwałe stosowanie może bowiem prowadzić do licznych konsekwencji, o których dowiesz się z dalszej części artykułu. 

Dziecko w trakcie drugiego roku życia nie powinno już używać smoczka. W praktyce wiemy jednak, jak to wygląda. Dlatego biorąc pod uwagę, że odstawienie smoczka jest czasami długotrwałym procesem, warto rozpocząć go już wcześniej, aby zakończyć go do 16.do 24. miesiąca życia.

Co więcej, odzwyczajenie dziecka od ssania smoczka można zacząć jeszcze wcześniej wraz z rozszerzaniem jego diety, czyli około 6. miesiąca dziecka. Wtedy bowiem kształtuje  się odruch żucia, dziecko sięga po inne pokarmy, a w jamie ustnej zaczynają wyrzynać się pierwsze zęby. Warto zatem wykorzystać ten moment.

Odpowiednio dobrane akcesoria w tym kubek i metody karmienia będą w tym pomocne. Więcej w artykule: “Butelka czy kubek” “BLW czy łyżeczka”.

Konsekwencje zbyt długiego używania smoczka

Zbyt długie stosowanie smoczka nie tylko obniża dojrzałość motoryczną dziecka, ale także utrwala złe nawyki i może prowadzić do różnych wad i problemów takich jak:

  • problemy ze zgryzem;
  • wady wymowy;
  • seplenienie;
  • choroby uszy;
  • nieprawidłowe ustawienie języka;
  • zła praca mięśni jamy ustnej.

Co więcej, długotrwałe używanie smoczka prowadzi do problemów z samokontrolą. Jeśli smoczek do tej pory był jedyną lub główną formą samouspokojenia się, dziecko może mieć trudności z przyswojeniem sobie innych sposobów radzenia sobie z lękiem lub stresem. Tym bardziej jeśli dziecko nabrało zwyczaju chodzenia z włożonym do buzi smoczkiem.

Odstawienie smoczka w odpowiednim czasie jest zatem kluczowe dla późniejszego rozwoju malucha. Jego używanie może bowiem prowadzić do konieczności konsultacji i interwencji logopedy lub ortopedy i wiązać się z długotrwałym leczeniem. 

Procesem przejściowym może być wybranie akcesoriów do podawania mleka. Jeśli będzie to niekapek lub rurka to dziecko i tak będzie na etapie pierwotnego ssania i przełykania. 

Jeśli chcesz dobrać odpowiednie metody i akcesoria do wycofania pierwotnych odruchów, służę pomocą. Umów się na konsultację online:

https://www.znanylekarz.pl/beata-musierowicz-2/logopeda/lodz

Jak odstawić smoczek?

Każdy przez to musi przejść. Moment odstawienia smoczka nie jest nigdy najprostszy. Bywa niekiedy stresujący i emocjonujący. Musisz być przygotowana na to, że jest to proces, podczas którego będą wzloty i upadki. Jak zatem odstawić smoczek? Sprawdź 6 porad, które ułatwią Ci przejść przez ten okres.

Stopniowe odstawianie smoczka

Sytuacja, kiedy odstawiasz smoczek z dnia na dzień, a Twoje dziecko nie ma nic przeciwko, jest praktycznie niespotykana. Dlatego warto to robić stopniowo, aby zminimalizować stres i negatywne emocje u dziecka. Można wybrać na smoczek tylko te najtrudniejsze momenty i na pewno smoczek nie może być na widoku dla dziecka. To Ty rodzicu decydujesz kiedy go podajesz i kontrolujesz, jak dziecko go używa.

Odstawienie smoczka a ząbkowanie 

Czasami dziecko, pod wpływem bolących dziąseł w trakcie ząbkowania, próbuje nadgryzać zewnętrzną część smoczka. Jeśli tak się dzieje, musisz być czujna i zapobiec takiemu zachowaniu. Ta część bowiem jest twarda, a szczęka może zacząć źle pracować w jej najdelikatniejszym miejscu, jakim są stawy. Ich zbytnie obciążenie może prowadzić w przyszłości do poważnych chorób szczęki w tym wad zgryzu i wad mowy. Przygotuj zatem odpowiednie miękkie gryzaki, które będą zapobiegać takiemu zachowaniu. Pamiętaj,że zawsze możesz się skonsultować ze specjalistą bo zbyt twardy gryzak lub źle dobrany nie uchroni przed późniejszymi wadami.Wprowadzanie pokarmów stałych i nauka prawidłowego gryzienia i żucia też może być dobrym momentem na odstawianie smoczka. Podawaj dziecku odpowiedni pokarm pod względem: twardości, wielkości, konsystencji i smaku. Małe kawałki podawane do gryzienia mogą pomagać w łagodzeniu bólu dziąseł.

Nie zawsze jest odpowiedni moment

Stresujące wydarzenia w życiu, takie jak przeprowadzka czy rozstanie rodziców wpływają na samopoczucie dziecka, które staje się wtedy niespokojne i płaczliwe. Jeśli wiesz, że przed Wami są ciężkie dni, warto wstrzymać się z odstawieniem smoczka. Odstawienie smoczka to decyzja dziecka a Ty rodzicu masz odpowiednio do tego swoją pociechę przygotować. Im lepiej się przygotujesz tym efektywniej to zrobisz.

Wyjaśnij dlaczego

Warto wyjaśnić dziecku, co robisz i dlaczego. Proces odstawiania smoczka może być dla niego stresujący, ale warto pomóc mu zrozumieć sytuację. W ten sposób nie narazisz go na szok czy stres. W tym celu możesz posłużyć się opowiadanie, bohaterem z bajki, przykładem innych np. rodzeństwa.

Duże dzieci nie używają smoczka

Twoje dziecko często manifestuje swoją dojrzałość? Chcę być traktowane jak „dorosłe”? W takiej sytuacji pokaż mu, że duże dzieci nie używają smoczków. Taka metoda może przekonać Twoją pociechę, że nadeszła już pora na odstawienie smoczka, ponieważ teraz jest przecież „duże”.

Zastąp smoczek czymś innym

Twoje dziecko zawsze korzysta ze smoczka podczas jazdy samochodem? Spróbuj go zająć inną czynnością lub zabawką. To samo dotyczy zasypiania i innych momentów w trakcie dnia, kiedy smoczek towarzyszy Wam najczęściej. Możesz zmienić zwyczajne akcesorium, kupując dziecku nową butelkę lub kubek.

Bądź cierpliwa

Pamiętaj, że odstawienie smoczka to duży krok zarówno dla Ciebie, jak i Twojego dziecka. To normalne, że niektóre dni są łatwiejsze lub trudniejsze. Jednak musisz być konsekwentna i nie wracać do starych nawyków podawania smoczka, nawet jeśli dziecko jest niespokojne i marudne. 

Podsumowanie

Smoczki są nieodłącznym elementem życia wielu dzieci przez pierwsze kilka lub kilkanaście miesięcy. Pomagają uspokoić, zasnąć, a także dają poczucie bezpieczeństwa. Jednak ich zbyt długie stosowanie może prowadzić do problemów z jamą ustną, zgryzem i wymową. Dlatego warto wiedzieć kiedy i jak odstawić smoczek. Chociaż to duży krok dla Was, który wymaga cierpliwości i przygotowania, jest niezbędny,  aby zadbać o prawidłowy rozwoju Twojego dziecka. Te właściwe nawyki zastąp nowymi, które rozwijają i prowadzą do komfortu i zdrowia.

Jeśli potrzebujesz więcej wiedzy, jak wspierać swoje dziecko, skutecznie omijając czerwone flagi to zapraszam na mój kanał YT: @drbeatamusierowicz3296

Jeśli chcesz, aby był omówiony jakiś ważny dla Ciebie temat, to napisz w komentarzu lub na mój e-mail: kontakt@bmusierowicz.pl


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *