Beata Musierowicz Blog

jak odstawić smoczek

Jak odstawić smoczek? Logopeda radzi

Smoczek to mały bohater, który przynosi ulgę zarówno Twojemu dziecku, jak i Tobie. Jest nie tylko źródłem bezpieczeństwa, ale także spokoju i dobrego snu. Z czasem jednak trzeba się z nim pożegnać i zostawić ten etap za sobą. Jak odstawić smoczek? Sprawdź, kiedy jest najlepszy moment oraz jakie skutki niesie ze sobą jego długotrwałe stosowanie.

Spis treści:

  • Kiedy odstawić smoczek?
  • Konsekwencje zbyt długiego używania smoczka
  • Jak odstawić smoczek?
  • Stopniowe odstawianie smoczka
  • Wyjaśnij dlaczego
  • Duże dzieci nie używają smoczka
  • Zastąp smoczek czymś innym
  • Bądź cierpliwa
  • Podsumowanie

Kiedy odstawić smoczek?

Ssanie pierwotne jest naturalnym odruchem, który wspomaga nie tylko przyjmowanie mleka matki, ale także uspokaja i zapewnia uczucie bliskości. Z czasem staje się jednak coraz mniej niezbędne i przechodzi w funkcje ssania dojrzałego i przyjmowania pokarmów stałych. Pojawiają się więc nowe umiejętności: picie i przełykanie dojrzałe, odgryzanie, żucie oraz gryzienie. Kolejność tych etapów oraz ich prawidłowe powstanie w odpowiednim czasie warunkuje poprawny rozwój mowy.

Co się dzieje w kolejnych miesiącach?

  • Od 4. miesiąca życia zaczyna się nauka dojrzałego przełykania i picia.
  • Od 6. miesiąca życia dziecko wchodzi w nowy etap dojrzałości motorycznej, uczy się odgryzać, gryźć, a także żuć. Prawidłowe żucie powinno być osiągnięte do 2. roku życia.
  • Po 2. roku życia utrwalają się nowe umiejętności w zakresie jedzenia i mowy. Tym samym znika potrzeba pierwotnego ssania i używania smoczka.

Wielu logopedów, w tym także ja, zaleca jak najszybsze odstawienie smoczka. Jego długotrwałe stosowanie może prowadzić do licznych konsekwencji, o których dowiesz się z dalszej części artykułu.

Dziecko w trakcie drugiego roku życia nie powinno już używać smoczka oraz innych akcesoriów, które utrwalają ssanie pierwotne. W praktyce wiemy jednak, jak to wygląda. Dlatego, biorąc pod uwagę, że odstawienie smoczka bywa długotrwałym procesem, warto rozpocząć go wcześniej, aby zakończyć go między 16. a 24. miesiącem życia.

Dodatkowo, odzwyczajenie dziecka od ssania smoczka można rozpocząć już wraz z rozszerzaniem jego diety, około 6. miesiąca życia. To właśnie wtedy zaczyna kształtować się odruch żucia, dziecko sięga po inne pokarmy, a w jamie ustnej pojawiają się pierwsze zęby. Warto wykorzystać ten moment. Więcej o przetrwałych odruchach znajdziesz na moim kanale YT.

Odpowiednio dobrane akcesoria, takie jak kubek, oraz metody karmienia będą w tym pomocne. Więcej na ten temat przeczytasz w artykułach: “Butelka czy kubek” oraz “BLW czy łyżeczka”. Więcej można posłuchać także na moim kanale na YT:

https://www.youtube.com/channel/UCT8v-jekRYwIrmpjWCLavlw

Konsekwencje zbyt długiego używania smoczka

Zbyt długie stosowanie smoczka nie tylko obniża dojrzałość motoryczną dziecka, ale także utrwala złe nawyki i może prowadzić do różnych wad i problemów, takich jak:

  • problemy ze zgryzem;
  • wady wymowy;
  • seplenienie;
  • choroby uszu;
  • nieprawidłowe ustawienie języka;
  • zła praca mięśni jamy ustnej.

Co więcej, długotrwałe używanie smoczka może prowadzić do problemów z samokontrolą. Jeśli smoczek był do tej pory główną lub jedyną formą samouspokojenia, dziecko może mieć trudności z przyswojeniem innych sposobów radzenia sobie z lękiem czy stresem, zwłaszcza jeśli przywykło chodzić ze smoczkiem w buzi.

Odstawienie smoczka w odpowiednim czasie jest kluczowe dla późniejszego rozwoju malucha. Jego nadmierne używanie może wymagać konsultacji i interwencji logopedy lub ortopedy, a także długotrwałego leczenia.

Jako etap przejściowy można wybrać akcesoria do podawania mleka. Jeśli będzie to niekapek lub rurka, dziecko nadal będzie na etapie pierwotnego ssania i infantylnego przyłykania.

Jeśli potrzebujesz porad dotyczących wycofywania pierwotnych odruchów, służę pomocą. Umów się na konsultację online: https://www.znanylekarz.pl/beata-musierowicz-2/logopeda/lodz

Jak odstawić smoczek?

Odstawienie smoczka to wyzwanie. Często bywa stresujące i pełne emocji. Jak więc odstawić smoczek? Oto 6 porad, które ułatwią Ci ten proces:

  1. Stopniowe odstawianie smoczka. Nagłe odstawienie smoczka często prowadzi do negatywnych skutków emocjonalnych, takich jak zastępowanie go ssaniem palca. Dlatego warto to robić stopniowo, kontrolując, kiedy i jak często dziecko korzysta ze smoczka.
  2. Bądź czujna. Jeśli dziecko zaczyna gryźć smoczek, zapobiegaj temu. Nieodpowiednie gryzienie może prowadzić do problemów z szczęką.
  3. Nie zawsze jest odpowiedni moment. Jeśli dziecko przechodzi przez trudny czas, np. przeprowadzkę czy rozstanie rodziców, warto poczekać z odstawieniem smoczka.
  4. Wyjaśnij dlaczego. Pomóż dziecku zrozumieć, dlaczego odstawiasz smoczek, aby uniknąć niepotrzebnego stresu.
  5. Duże dzieci nie używają smoczka. Pokaż dziecku, że dorośli nie korzystają ze smoczka, aby zachęcić je do odstawienia.
  6. Zastąp smoczek czymś innym. Spróbuj odwrócić uwagę dziecka czymś innym w chwilach, kiedy najczęściej korzysta ze smoczka.

Podsumowanie

Smoczki są ważnym elementem życia wielu dzieci w pierwszych miesiącach życia. Pomagają one uspokoić, zasnąć i dają poczucie bezpieczeństwa. Jednak ich nadużywanie może prowadzić do problemów z jamą ustną, zgryzem czy wymową. Dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, kiedy i jak odstawić smoczek.

Jeśli potrzebujesz więcej informacji na temat wsparcia rozwoju Twojego dziecka, zapraszam na mój kanał YT:

https://www.youtube.com/channel/UCT8v-jekRYwIrmpjWCLavlw

Jeśli masz sugestie dotyczące tematów, które chciałbyś, abym poruszyła, napisz w komentarzu lub na mój e-mail: kontakt@bmusierowicz.pl.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *