Beata Musierowicz Blog

Jak wprowadzać nowe produkty do diety niemowlaka?

Jak wprowadzać nowe produkty do diety niemowlaka?

Nadszedł ważny moment w rozwoju Twojego dziecka – czas na rozszerzanie diety niemowlęcia. Dowiedz się, na czym polega ten proces, jak się do niego przygotować oraz jak wprowadzać nowe pokarmy, dbając o bezpieczeństwo i zdrowie Twojego dziecka. Wszystko o tym przeczytasz w niniejszym artykule.

Kiedy wprowadzać nowe produkty do diety niemowlęcia?

Rozszerzanie diety jest kolejnym etapem rozwoju niemowlęcia. Kiedy dziecko osiągnie odpowiedni etap, może zacząć przyjmować nowe produkty. Jest to niezbędne, aby uzupełnić składniki odżywcze w diecie dziecka, ponieważ ich ilość w mleku matki z czasem staje się niewystarczająca.

Zaleca się rozpoczęcie rozszerzania diety niemowląt między 4. a 6. miesiącem życia. Wtedy to dziecko może potrzebować więcej energii i składników odżywczych do rozwoju.

Jak jednak wiedzieć, że nadszedł odpowiedni moment? Obserwuj dziecko i zwróć uwagę na: stabilność główki; zainteresowanie jedzeniem; umiejętność siedzenia; odruch wysysania jedzenia.

Pamiętaj, że każde dziecko może być gotowe na rozszerzenie diety w innym momencie. To stopniowy proces, który trwa przez wiele tygodni. Dlatego warto dostosować go do rozwoju malucha.

Podział na etapy

Sposób podawania dziecku poszczególnych produktów spożywczych zmieniał się wraz z rozwojem nauki. Jeszcze do niedawna ostrożnie podawano produkty mogące wywołać alergię. Dzisiaj wiadomo, że ich późniejsze wprowadzenie do diety wcale nie minimalizuje ryzyka reakcji alergicznej.

Jak rozszerzyć dietę niemowlaka? Warto podzielić ten proces na etapy:

 • 4-6 miesiąc życia – na początek warto zainteresować dziecko zapachami i smakami w trakcie wspólnego biesiadowania całej rodziny. Następnie, gdy dziecko jest gotowe do próbowania pokarmów, podawać jednoskładnikowe gładkie puree z warzyw (marchew, dynia, batat), a później owoców (jabłko, gruszka, banan). Na tym etapie dzieci uczą się nowych smaków i konsystencji, a stopniowo – także połykania stałych pokarmów. Pokarm papkowaty zaczyna być coraz gęstszy od płynnego, podobnego do mleka. Sprawdzamy, czy dziecko umie ssać (siorbać) pokarm z łyżeczki oraz połykać pokarm.
 • 6-9 miesiąc życia – dietę dziecka można zacząć urozmaicać o nowe produkty, takie jak: mięso, jajka, nabiał czy produkty zbożowe. Wciąż jednak warto podawać je w formie gładkiego purée lub drobno siekanej, o drobnej fakturze, łatwej do przełknięcia. Grudki stopniowo zwiększamy. Gdy dziecko swobodnie przełyka, możemy zacząć sprawdzać, czy jest w stanie przenosić pokarm na boki za pomocą języka oraz, czy potrafi nagryzać pokarm na bocznych dziąsłach. Tutaj wielkość pokarmu np. ¼ plasterka banana lub wąski pasek, który może trzymać się po jednej stronie buzi.
 • 7-12 miesiąc życia – na tym etapie dziecko uczy się: odgryzania na siekaczach, nagryzania na przedtrzonowcach, gryzienia i żucia – nawet jeśli nie ma jeszcze zębów. Pokarmy można zatem podawać w formie miękkich kawałków.
 • Po 1. roku życia dziecko może stopniowo zacząć jeść posiłki takie jak rodzina, uwzględniając oczywiście jego potrzeby i możliwości. Ważne jest, aby dieta była zbilansowana i różnorodna, aby dostarczyć mu wszystkich niezbędnych składników. Faktura i wielkość pokarmu mają być takie, że dziecko może łatwo je przemieszczać w jamie ustnej.

Rozszerzanie diety niemowlęcia – kluczowe zasady

Nie wiesz, jak rozszerzyć dietę niemowlęcia? Oto kluczowe zasady, jakich warto się trzymać:

 • zacznij od małych i miękkich porcji;
 • dbaj o różnorodność;
 • nie zniechęcaj się;
 • obserwuj reakcję dziecka;
 • uwzględniaj preferencje malucha;
 • nie zmuszaj dziecka do jedzenia na siłę.

Sposoby na rozszerzanie diety niemowlaka

Wiesz już, jakie pokarmy wprowadzać dziecku do posiłków, aby rozszerzać jego dietę. Jednak w jaki sposób to zrobić? Jakie akcesoria mogą okazać się pomocne w tym okresie? Przyjrzymy się bliżej metodzie BLW, a także karmieniu łyżeczką.

BLW – baby led weaning

Ta metoda pozwala dziecku na samodzielne jedzenie swoimi rękami w takich ilościach, jakie chce. Dzięki niej niemowlę zwiększa swoją niezależność i rozwija motorykę małą. Zamiast tego dziecko może jeść produkty, dokonując samodzielnie wyboru.

Zanim jednak to się stanie, musi ono spełnić kilka wymagań, od których zależy jego bezpieczeństwo. Są to:

 • umiejętność odgryzania pokarmu zębami,
 • wkładanie do buzi małych kawałków,
 • gryzienie i żucie,
 • transport pokarmu językiem na bok jamy ustnej,
 • umiejętność przełykania pokarmów gęstych.

Warunkiem jest również umiejętność prawidłowego siedzenia dziecka na krzesełku. W innym razie istnieje poważne ryzyko zadławienia. Podczas jedzenia rodzice powinni bacznie obserwować malucha, aby zadbać o jego bezpieczeństwo.

Aby wprowadzać nowe produkty do diety niemowlaka tym sposobem, warto uzbroić się w cierpliwość. Dziecko bowiem dopiero uczy się jeść – najpierw palcami, dopiero później sztućcami. Pamiętaj również, że akceptacja danego pokarmu może wymagać nawet kilkunastu prób podania. Nie zniechęcaj się zatem, gdy dziecko wybrzydza. Na wszystko przyjdzie czas.

BLW może pomóc w rozwijaniu zdrowych nawyków żywieniowych, motoryki małej i samodzielności. Taka metoda niesie ze sobą wiele zalet – również z punktu widzenia logopedy.

Rozszerzanie diety niemowlaka za pomocą łyżeczki

Inną, równie ważną metodą, jest rozszerzanie diety niemowlaka za pomocą łyżeczki. Polega ona na stopniowym wprowadzaniu różnych pokarmów w formie gładkiego purée. Zaczyna się od prostych, jednoskładnikowych posiłków, np. ziemniak, batat czy marchew, a następnie możemy wprowadzać nowe smaki. Gdy dziecko będzie na to gotowe, możemy zacząć przygotowywać mniej gładkie purée, aż do momentu, gdy będzie ono w stanie jeść małe kawałki.

Taka metoda niesie ze sobą wiele zalet – również z punktu widzenia neurologopedy. Karmienie łyżeczką bowiem wymaga od dziecka aktywnej pracy mięśni jamy ustnej (warg i języka oraz żuchwy), co pomaga w rozwijaniu siły i koordynacji mięśni niezbędnych do mowy. Co więcej, wspomaga ona rozwój koordynacji języka. Dziecko, jedząc tą metodą, ćwiczy umiejętności związane z zassaniem pokarmu – przygotowujące do picia z kubeczka. Są one niezbędne do kontrolowania języka.

Ponadto, uczenie się chwytania łyżeczki i prowadzenia jej do ust jest doskonałym ćwiczeniem dla koordynacji motoryki małej. Ta zaś uczy dziecko precyzyjnie chwytać i ściskać przedmioty. Jest ona wykorzystywana w praktyce podczas mycia zębów, rysowania, trzymania sztućców oraz wielu innych czynności.

Podsumowanie

Jak rozszerzyć dietę dziecka? Przede wszystkim stopniowo. Rozszerzanie diety jest procesem, który jest indywidualny dla każdego niemowlaka. Tym samym może wymagać różnej ilości czasu i indywidualnego podejścia. Kluczem jest jednak cierpliwość, obserwacja dziecka oraz dostosowanie się do potrzeb i tempa rozwoju dziecka. Wszelkie trudności warto konsultować z neurologopedą, specjalistą od karmienia i rozwoju ustno-twarzowego.

Zapisy na konsultacje online i gabinetowe znajdziesz w podanym linku:

https://www.znanylekarz.pl/beata-musierowicz-2/logopeda/lodz

Zajrzyj też na mój kanał na YT, chętnie dowiem się, jakie tematy są interesujące dla Ciebie, podziel się też swoimi doświadczeniami. Kanał ma na celu budowanie świadomości na bazie wiedzy opartej na badaniach i wieloletnim doświadczeniu.”


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *