Beata Musierowicz Blog

smoczek dla wcześniaka

Jaki smoczek dla wcześniaka? Poradnik dla rodziców

Jaką rolę odgrywa smoczek w rozwoju wcześniaków?

Smoczki odgrywają kluczową rolę w rozwoju wcześniaków. Nie tylko zapewniają poczucie komfortu, ale także wspierają ich rozwój na wiele różnych sposobów takich jak:

●      uspokojenie – to jeden z najważniejszych aspektów smoczków. Ssanie jest bowiem naturalnym odruchem niemowląt potrzebnym nie tylko do jedzenia, ale również do samoregulacji, co jest niezwykle ważne w ich naturalnym rozwoju;

●      wspieranie rozwoju pierwotnego odruchu ssania – wcześniaki urodzone przed 37 tygodniem ciąży, mogą nie mieć odruchu ssania lub może on być zbyt osłabiony. Trzeba jednak pamiętać, że długotrwałe stosowanie smoczka lub źle dobrany smoczek  może prowadzić do wad zgryzu i problemów z wymową;

●      wsparcie kształtowania prawidłowego oddychania przez nos i rozwoju podniebienia – odpowiednio dobrany smoczek jest kluczowym elementem do tego, aby język był prawidłowo ułożony w jamie ustnej i w trakcie ssania stymulował podniebienie do prawidłowego wysklepienia i rozrostu.

●      poczucie bezpieczeństwa – smoczki mogą pomóc wcześniakom zredukować stres, a także dać im poczucie bezpieczeństwa. Wcześniaki szczególnie są podatne na stres ze względu na małą dojrzałości układu nerwowego oraz z powodu różnych zabiegów jeszcze na oddziale szpitalnym. Dla takiego malucha zwykła zmiana ułożenia lub zmiana pieluszki  jest dużym wysiłkiem dla jego całego organizmu.

Smoczek dla wcześniaka – jaka jest różnica?

Między smoczkami dla wcześniaka a smoczkami dla niemowląt urodzonych w prawidłowym czasie jest spora różnica. Z czego ona wynika? Z potrzeb noworodków, które urodziły się przed terminem.

Między smoczkami dla wcześniaka a smoczkami dla niemowląt urodzonych w prawidłowym czasie jest spora różnica. Z czego ona wynika? Z potrzeb noworodków, które urodziły się przed terminem.

Już na oddziale, gdy wcześniak przebywa w inkubatorze, stosuje się ćwiczenia ssania żywieniowego przed karmieniem lub w trakcie karmienia sondą.

Dlatego smoczki dla wcześniaków są specjalnie zaprojektowane tak, aby spełniać ich unikalne potrzeby. 

Polecane smoczki

Smoczki odpowiednie do zastosowania dla wcześniaków to np.: MAM Preemie, rozmiar 1- waga ciała poniżej 1200 g. MAM Preemie, rozmiar 2- 1000-1800 g. MAM Preemie, rozmiar 3, 1600-2500 g.

Wielkość oraz waga

Najważniejszą różnicą jest wielkość oraz waga. Z reguły smoczki dla wcześniaków są znacznie mniejsze, bardziej elastyczne i lżejsze, aby dostosować się do ich kształtu jamy ustnej. Standardowe modele bowiem mogą być ciężkie. Ich nieprawidłowy rozmiar zaś może prowadzić do niewłaściwego zgryzu oraz ucisku na dziąsła czy usta.

Materiał

Nawet materiał, z którego są wykonane smoczki, ma znaczenie. W przypadku wcześniaków najczęściej jest to sylikon tak skonstruowany, aby ćwiczyć mięśnie, ale ich nie przemęczać a stwarzać pewną dynamikę ssania. Jest on bardziej elastyczny i może być bardziej komfortowy dla niektórych wcześniaków. Z drugiej strony sylikon nie wywołuje alergii.

Kształt

Kształt smoczka również jest istotny. Wiele smoczków dla wcześniaków ma kształty, które imitują brodawkę. Pomaga to w nauce ssania, która jest kluczową umiejętnością, jaką muszą rozwijać.

Jak wybrać smoczek dla wcześniaka?

Po czym rozpoznać, jaki smoczek dla wcześniaka będzie najodpowiedniejszy? Zwróć uwagę na to, że rozmiary smoczków są zazwyczaj oznaczone według wieku dzieci, dla których są przeznaczone. Na przykład „0” oznacza smoczek dla noworodków, natomiast „1” – od urodzenia do 6. miesiąca życia.

Jednakże dla wcześniaków, które są znacznie mniejsze niż noworodki urodzone w terminie, producenci oferują specjalne smoczki o oznaczeniu „wcześniak”. Są one zaprojektowane w taki sposób, aby były odpowiednie dla ich potrzeb takich jak mniejsze usta i słabsze mięśnie.

Oprócz tego ważne są aspekty, o których pisaliśmy w poprzednim akapicie takie jak zastosowany kształt oraz materiał. Obecne modele mogą różnić się w zależności od indywidualnych potrzeb Twojego dziecka związanych z np.: wędzidełkiem czy kształtem i wielkością warg.  Dobrze dobrany smoczek może zapobiegać w przyszłości wadom zgryzu czy wymowy, a nawet pomocy ortodontycznej.

Na koniec, warto podkreślić rolę, jaką może odegrać logopeda w wyborze odpowiedniego smoczka dla Twojego dziecka. Logopedzi posiadają szczegółową wiedzę na temat aparatu mowy i mogą pomóc Ci zrozumieć, jak różne smoczki mogą wpływać na rozwój mowy i karmienia Twojego dziecka.

Nie wiesz, jaki smoczek dla wcześniaka będzie najlepszy w Waszym przypadku? Możesz umówić się na konsultację tutaj:

https://www.znanylekarz.pl/beata-musierowicz-2/logopeda/lodz

Podsumowanie

Wybór smoczka dla wcześniaka to decyzja, która może wydawać się skomplikowana. Jednak z odpowiednią wiedzą oraz wsparciem specjalistów, możesz wybrać odpowiedni model dla swojego dziecka. Indywidualnie dobrany smoczek to nie tylko poczucie bezpieczeństwa, ale również wsparcie rozwoju mowy. 

Pamiętaj, że każde dziecko jest inne, a to, co działa dla jednego, może nie działać u innego. Nie wahaj się skonsultować z pediatrą i  logopedą, aby upewnić się, że smoczek, który wybierasz, jest najlepszy dla Twojego malucha.

Czy drogi rodzicu zastanawiałeś się nad kolejnymi sposobami na uspokojenie swojego malucha, zadbanie o jego dobrostan?

Jeśli chcesz wiedzieć więcej, zgłębić tajniki mądrego i zrównoważonego wychowania na wczesnym etapie życia to nie czekaj a zajrzyj na mój kanał YT:


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *