Beata Musierowicz Blog

przodozgryz u dziecka

Przodozgryz u dziecka – jak leczyć i zapobiegać?

Chociaż stanowi zaledwie 10% wad zgryzu, niesie ze sobą liczne konsekwencje, którym można zapobiec dzięki wczesnej diagnostyce i leczeniu. Mowa o przodozgryzie u dziecka. Dowiedz się, czym się on charakteryzuje, jakie jest jego leczenie oraz jak mu zapobiegać.

Spis treści:

 1. Czym jest przodozgryz u dziecka?
 2. Przyczyny i skutki przodozgryzu
 3. Jak leczyć i zapobiegać przodozgryzowi?
 4. Ortodonta i neurologopeda – dlaczego są niezbędni?
 5. Podsumowanie

Czym jest przodozgryz u dziecka?

Przodozgryz to wada zgryzu, gdzie górne zęby zbyt mocno wysuwają się do przodu w stosunku do dolnych. W wielu przypadkach przodozgryz jest łatwo zauważalny, gdy dziecko zamyka usta, a jego górne zęby znacząco wystają przed dolne.

Tego rodzaju wada może być rozpoznawana we wczesnym dzieciństwie, nawet przed pojawieniem się zębów stałych. Rozróżniamy jego 3 rodzaje:

 • rzekomy – występuje w sytuacji, kiedy doszło do zahamowania przedniego wzrostu żuchwy;
 • częściowy – mówimy o nim, kiedy wysunięta jest tylko przednia część łuku;
 • całkowity – ma miejsce, kiedy cały dolny łuk żuchwy jest wysunięty względem górnego.

Niemniej warto pamiętać, że zgryz jest nie tylko kluczowym elementem żucia, ale również mowy i estetyki. Tym samym przodozgryz może prowadzić do licznych konsekwencji, dlatego jego wczesne wykrywanie i leczenie jest niezwykle ważne.

Jak rozpoznać przodozgryz u dziecka?

Aby rozpoznać przodozgryz u dziecka, warto skonsultować się ze specjalistą. Możemy jednak samodzielnie zaobserwować czerwone flagi takie jak:

 • Niemowlak w spoczynku ma otwartą buzię, język leży na żuchwie, język jest na zewnątrz jamy ustnej.
 • W 6. miesiącu życia niemowlak wypycha pokarm lub nie chce otworzyć buzi do łyżeczki.
 • Od 6. miesiąca do 1. roku życia maluch nie nauczył się żuć i gryźć, przetrzymuje pokarm w buzi, rozgniata pokarm o podniebienie, wpycha zbyt dużo pokarmu do buzi.
 • Po 2. roku życia dziecko dalej korzysta ze smoczka, butelki lub zaczyna wkładać palce do buzi.
 • Dziecko w 1.-2. roku życia nie przełyka śliny, ma stale otwartą buzię i język jest za buzią, śpi bardzo często z otwartą buzią.
 • Dziecko ma wadę wymowy.
 • Dziecko obgryza paznokcie, ssie palce, wkłada palce, obgryza różne przedmioty.

Przyczyny i skutki przodozgryzu

Przodozgryz jest najrzadziej występującą wadą zgryzu. Szacuje się, że stanowi on około 10% wszystkich wad. Skąd się jednak bierze? Oto najczęstsze przyczyny przodozgryzu:

 • Uwarunkowania genetyczne odgrywają znaczącą rolę w kształtowaniu się zgryzu. Jeśli w rodzinie występowały przypadki przodozgryzu, istnieje większe prawdopodobieństwo, że również u potomstwa może on się pojawić.
 • Przyczyną przodozgryzu mogą być także choroby takie jak zespół Down, Aspergera, Crouzona
 • U niemowląt i małych dzieci, takie nawyki jak ssanie kciuka, obgryzanie paznokci tzw. parafunkcje, mogą prowadzić do przodozgryzu, ponieważ wypychają one górne zęby do przodu, co może powodować wady rozwoju żuchwy.

Nieleczony przodozgryz może prowadzić do wielu dysfunkcji oraz problemów estetycznych. Może on skutkować m.in.:

 • problemami z żuciem i gryzieniem,
 • wadą wymowy i artykulacją niektórych dźwięków,
 • często bolesne dysfunkcją stawu skroniowo-żuchwowego,
 • problemami estetycznymi i niską samooceną dziecka.

Ostateczne leczenie zależy od indywidualnej sytuacji pacjenta. Jednak wiedza na temat potencjalnych problemów pozwala podjąć odpowiednie kroki w kierunku poprawy zdrowia i komfortu dziecka.

Jak leczyć i zapobiegać przodozgryzowi?

Leczenie przodozgryzu warto rozpocząć jak najszybciej, aby zapobiec licznym konsekwencjom. Na czym ono polega?

Najczęściej do korekty zgryzu są stosowane aparaty ortodontyczne, które mają na celu wyrównanie łuków żuchwy i cofnięcie górnych zębów w stosunku do dolnych. W skrajnych przypadkach może być konieczna nawet operacja.

Z kolei jednym ze sposobów zapobiegania przodozgryzowi jest kontrola ssania kciuka lub długoletniego picia z butelki ze smoczkiem. Takie nawyki bowiem mogą prowadzić do rozwoju wad.

Wczesne wykrycie przodozgryzu pozwala na leczenie, które jest zwykle mniej inwazyjne i skuteczniejsze. Dlatego warto udać się do lekarza, kiedy zauważamy u dziecka niepokojące sygnały.

Ortodonta i neurologopeda – dlaczego są niezbędni?

Przodozgryz nie wpływa tylko na estetykę uśmiechu, ale także na funkcje jamy ustnej. Dlatego w jego leczeniu niezbędne jest podejście interdyscyplinarne. Tym samym kluczowa jest współpraca między ortodontą i logopedą.

Ortodonta skupia się na diagnozowaniu, zapobieganiu i leczeniu nieprawidłowości zgryzu. Za pomocą aparatu ortodontycznego może skorygować przodozgryz, przywracając prawidłową funkcję i estetykę jamy ustnej.

Z kolei neurologopeda, czyli specjalista od miofunkcji, pomoże w korekcie wad wymowy związanych z przodozgryzem, takich jak nieprawidłowa artykulacja niektórych głosek (s, z, c, dz, ś, ź, ć, dź, sz, ż, cz,d ż), a także w nauce prawidłowych nawyków mowy i żucia. Za pomocą odpowiednich ćwiczeń może on stymulować żuchwę do prawidłowej pozycji oraz zadbać o odpowiednią pozycję języka i oddychanie. Język jako bardzo silny mięsień nieprawidłowo ułożony w jamie ustnej np. na żuchwie, czy przy siekaczach, skutecznie przyczynia się do wypychania zębów lub/i żuchwy.

Z tego powodu współpraca między ortodontą a neurologopedą jest kluczowa w skutecznym leczeniu przodozgryzu. Wczesna interwencja obu tych specjalistów zapewni dziecku piękny uśmiech oraz prawidłowy zgryz i wyraźną mowę.

Podsumowanie

Przodozgryz u dziecka, choć często jest uważany za kwestię estetyczną, ma poważne konsekwencje zarówno dla zdrowia jamy ustnej, jak i ogólnego rozwoju. Wczesne rozpoznanie i leczenie jest kluczowe, aby zapobiec długotrwałym komplikacjom.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *