Beata Musierowicz Blog

rodzaje smoczków

Rodzaje smoczków – jaki wybrać?

Czemu w sklepach jest tyle różnych rodzajów smoczków? Czy rozmiar, materiał i kształt mają naprawdę takie znaczenie? Jeśli zastanawiasz się, który smoczek będzie najlepszy dla Twojego dziecka, ten artykuł jest dla Ciebie.

Spis treści:

  1. Smoczek – konieczność czy zbędny dodatek?
  2. Rodzaje smoczków – rozmiar
  3. Rodzaje smoczków – materiał
  4. Rodzaje smoczków – kształt
  5. Jaki rodzaj smoczka wybrać?
  6. Podsumowanie

Smoczek – konieczność czy zbędny dodatek?

Rynek oferuje niesamowitą różnorodność smoczków. Ale czy naprawdę są one niezbędne dla naszego malucha? Może to tylko modny dodatek?

Opinie są podzielone. Wielu ekspertów zaleca korzystanie ze smoczka, ponieważ:

  • łagodzi ból związany z wyrzynaniem się zębów;
  • ułatwia zasypianie;
  • stymuluje rozwój aparatu mowy;
  • uczy prawidłowego ssania.

Jednak są też przeciwnicy smoczków, którzy podkreślają, że mogą one przyczynić się do wad zgryzu lub problemów z mową. Jednak taka sytuacja ma miejsce wtedy, kiedy smoczek jest używany zbyt długo lub został niewłaściwie dobrany do potrzeb dziecka. Kluczem jest zatem właściwy wybór i stosowanie go w umiarkowany sposób.

A zatem jaki smoczek wybrać, aby był jak najlepszy dla naszej pociechy? Przyjrzymy się dostępnym rodzajom.

Rodzaje smoczków – rozmiar

Zacznijmy od rozmiaru. To właśnie na nim rodzice skupiają najwięcej uwagi, wybierając rodzaj smoczka. Różni producenci mogą stosować swoje systemy oznaczania, jednak najczęściej możesz spotkać się z taką klasyfikacją:

  • 0-2 – dla noworodków i niemowląt w wieku do 2-3 miesięcy;
  • 3-6 – dla niemowląt w wieku od 3 do 6 miesięcy;
  • 6-18 – dla starszych niemowląt w wieku od 6 miesięcy do 1,5 roku;
  • 18-36 – dla małych dzieci w wieku powyżej 1,5 roku życia do około 3 lat.

Czasami jednak możesz spotkać z innymi oznaczeniami, np.: literami:

  • A – smoczki do 6. miesiąca;
  • B – smoczki od 6. do 18. miesiąca;
  • C – smoczki od 18. miesiąca.

Ważna uwaga: odruch ssania od 6 m.ż. powinien stopniowo słabnąć na korzyść stopniowego wykształcenia wyższych funkcji sekwencyjnych buzi w tym: picia z kubeczka, żucia i gryzienia pokarmów. 18 m-ca to moment aby dziecko już zrezygnowało ze smoczka do ssania.

Z tego powodu zawsze sprawdzaj oznaczenia na opakowaniu, ponieważ mogą się one różnić w zależności od marki. 

Rodzaje smoczków – materiał

Jednak rodzaje smoczków to nie tylko rozmiar. Pamiętajmy również, że mogą one różnić się pod względem wykorzystanego materiału. Tutaj najczęściej możesz spotkać się z modelami wykonanymi z lateksu lub silikonu. Jaki z nich będzie najlepszy?

Smoczki lateksowe

Lateksowe smoczki są wykonane z naturalnego lateksu, pochodzącego z drzewa kauczukowego. Są elastyczne i miękkie. Chociaż mogą szybko się zużywać, są bardziej odporne na przegryzienie niż ich silikonowe odpowiedniki.

Smoczki silikonowe

Kolejnym rodzajem smoczków są smoczki silikonowe. Powstają one z materiału syntetycznego, który wyróżnia się znaczną trwałością i odpornością na zniszczenia. W porównaniu do modeli lateksowych są bardziej długotrwałe. Co więcej, na dłużej zachowują swój kształt i są odporne na rozwój bakterii i grzybów.

Rodzaje smoczków – kształt

Na końcu wisienka na torcie, która jest często pomijana przez rodziców. Jednakże jest niezwykle istotna podczas wyboru rodzaju smoczka. Mowa o jego kształcie. To właśnie on odpowiada za to, czy smoczek pasuje do ust dziecka, a także wspiera rozwój jamy ustnej i aparatu mowy. Omówmy najważniejsze rodzaje smoczków pod względem kształtu. 

Smoczki okrągłe

Zacznijmy od klasyków, czyli od smoczków okrągłych. Przez lata to był najczęstszy wybór wielu rodziców na całym świecie. Są jednolite i symetryczne. Dzięki temu znajdują się zawsze w odpowiedniej pozycji, niezależnie od ułożenia w jamie ustnej. Ich kształt przypomina brodawkę, a oddychanie przy nich nie jest utrudnione.

Smoczki anatomiczne (ortodontyczne)

Kolejnym rodzajem smoczka, zalecanym przez wielu specjalistów, są smoczki anatomiczne nazywane także ortodontycznymi. Zostały one bowiem zaprojektowane z myślą o wsparciu zdrowego rozwoju ust i zgryzu dziecka. Mają specyficzny kształt, który różni się od tradycyjnych okrągłych smoczków – są wypukłe na gorze i płaskie na dole. Dzięki temu idealnie dopasowują się do kształtu podniebienia. Tym samym zapewniają wadom rozwoju aparatu mowy oraz wadom zgryzu.

Kształt oraz ciężar części zewnętrznej smoczka:

Smoczki powinny mieć ergonomiczny kształt części zewnętrznej okalającej wargi. Tutaj ważne aby ta część była dość elastyczna i dobrana do wielkości warg dziecka. 

Ta część też powinna być lekka aby łatwo utrzymywał się w buzi i dzięki temu dbał o stabilność żuchwy właściwą pracę warg i języka.

Jaki rodzaj smoczka wybrać?

Każdy rodzaj smoczka ma swoje wady i zalety. Niezależnie jednak od tego, zwróć uwagę na to, czy jego rozmiar jest dostosowany do wieku dziecka, kształt odpowiada jego indywidualnym potrzebom, a materiał jest komfortowy.

Jeżeli masz wątpliwości co do wyboru smoczka, warto skonsultować się z ekspertami. Jako neurologopeda zajmuje się rozwojem mowy i ssania u dzieci. Pomogę ocenić mechanikę ssania u Twojego dziecka i doradzić, który rodzaj smoczka będzie najodpowiedniejszy.

Podsumowanie

Wybierając smoczek, pamiętaj o potrzebach i komforcie Twojego dziecka. Jeśli masz wątpliwości, nie krępuj się pytać specjalistów. Każde dziecko jest wyjątkowe i zasługuje na najlepszy smoczek dla siebie.


Opublikowano

w

przez

Tagi:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *